Cafe Neu Romance 2014: Program: Friday 28 November
CNR 2014: 9am-8pm
Exhibition: Andras
Nagy (HUN), Andy
Fairhurst (GBR),
BTTP Films (GBR), Daniel
Nash (GBR), Elliot
Cohen (USA), Engineered Arts, Ltd. (GBR),
Fernando Orellana (SLV), Fred
Barton (USA), Gary
Hirsch (USA),
Gruponove (BRA),
The Golem Mythologie (GER), Golem Stvanice (CZE),
Hiroshi Ishiguro Laboratory, ATR (JPN),
Jak
Gibberish (GBR), Jirí Barta
(CZE), Joe
Vetoe (USA),
Mariusz Dobies (POL), Matt
Ferguson (GBR), Min Su
Kim (KOR), Old
Prague Legends (CZE),
Oliver Uberti (USA),
Orlando Arocena (USA), Pauline
Baillon (FRA),
Robotic Ewe (GBR), Scott
Park (CAN), Sigrid
Rødli (NOR), Simon
Raffy (FRA), Steph
Doyle (USA),
Terri Ogle (GBR), Theo
Costantini (FRA), Vladimir
Zimakov (USA), Yes
I Do (UKR), Zaier
Jihed (TUN)
Demonstrations: LEGO Group (DNK):
Marc-Andre Bazergui (CAN),
Matthias-Paul Scholz (GER),
Michael Brandl (AUT), LEGO
Education, Zwax
(AUT)
Meet:
Bernie Stern (USA),
Edgar Dutka (CZE),
Fernando Orellana (USA), Ivo Kristián Kubák (CZE),
Jiri Barta (CZE),
Jozef Kelemen (SVK),
Louis Armand (AUS),
Lucy Burns (USA), Nigel
Ackland (GBR), Olga Pek
CZE),
Rupert Young (GBR),
Sascha Schulze (GER),
Terri Ogle (GBR),
Vít Bohal (CZE), ::vtol::
(RUS),
Zuzana Husárová (SVK)
Morning
CNR 2014: 10am - 5pm: LEGO MINDSTORMS
Workshops
Workshop: 10am-12am:
Marc-André Bazergui (CAN): LEGO® MINDSTORMS®: Using muliple
EV3
Workshop: 1pm-5pm:
Matthias Paul Scholz (GER): LEGO® MINDSTORMS®: The Universe of LEGO
MINDSTORMS EV3 Robots
School kids can watch Bibo by Anton Chisitiakov and Mikhail Dmitriev in the morning at Balling Hall, NTK.
Balling Hall, NTK
CNR 2014: 9:30am - 11:30am: Robot movies
Short Movie: 9:30am-9:35am: Red
Echo Post (USA): Gumball Wars
Short Movie: 9:35am-9:45am: Red Echo Post
(USA): Desire
Short Movie: 9:45am-9:50am:
Gruponove (BRA): Brilux cleaning supplies adds
Break: 9:50am-10am
Short Movie: 10am-10:05am: Old
Prague Legends (CZE): Golem
Short Movie: 10:05am-10:15am:
Anton Chistiakov & Mikhail Dmitriev (RUS): Bibo
Short Movie: 10:15am-10:25am: James
Cunningham (NZL): Shelved
Short Movie: 10:25am-10:35am:
Alex Rivera (USA): A Robot Walks Into a Bar
Break: 10:35am-10:45am
Short Movie: 10:45am-11:15am: Eli Sasich (USA):
HENRi
Short Movie: 11:15am-11:20am: BTTP
Films (GBR): FIRA Robotics
IIM (Institute of
Intermedia)
CNR 2014: 9am - 11am: Golem & the
Mechanical Man of the Future Day (Vol. I)
Presentation: 9:15am-9:40am:
Rupert Young (GBR): Perceptual Robots
Presentation: 9:40am-10am: Martin Cermák (CZE)
and Ludek Fedurca (CZE): Robot Artik
Break: 10pm-10:10am
Presentation: 10:10am-10:30am: Nigel
Ackland (GBR): BeBionic3 hand
Panel: 10:30am-11:00am:
Rupert Young (GBR), Martin Cermák (CZE) & Ludek Fedurca
(CZE), Nigel
Ackland (GBR)
Come to the lecture iRobot: Human-Robot Sociality in Asian American Theater with Lucy Burns who is professor in the Asian American Studies Department at the University of California Los Angeles.
Afternoon
Balling Hall, NTK
CNR 2014: 12am - 2:30pm: Golem & the Mechanical Man of
the Future Day (Vol. I)
Presentation: 12:10am-12:40am: Ivo Kristián Kubák
(CZE): GOLEM Stvanice
Trailer: 12:40am-12:50am: GOLEM Stvanice
(CZE)
Break: 12:50am-1pm
Presentation: 1pm-1:25pm:
Terri Ogle (GBR): The Golem Illustrations
Short Movie: 1:25pm-1:30pm: Old
Prague Legends (CZE): Golem
Presentation: 1:30pm-1:55pm:
Sascha Schulze (GER): The Golem Mythology
Panel: 2pm-2:30pm: Ivo Kristián Kubák (CZE),
Terri Ogle (GBR),
Sascha Schulze (GER)
IIM (Institute of
Intermedia)
CNR 2014: 1:30pm - 4pm: Robot &
Performance (Vol. II)
Sound Poetry Performance: 1:30pm-2:15pm:
Zuzana Husárová (SVK) & Olga Pek (CZE):
Trans(who?)man
Short Movie: 2:15pm-2:20pm:
Tarik Abdel-Gawad & Ashley Rodholm (USA): FRANCESCA DA
RIMINI:
Ballet Meets Robotics
Presentation: 2:20pm-2:45pm:
Lucy Burns (USA): iRobot: Human-Robot Sociality in Asian American
Theater
Break: 2:45pm-3pm
Lecture: 3pm-3.30pm:
Fernando Orellana (SLV): Paradiso
Panel: 3:30pm-4:00pm:
Zuzana Husárová (SVK) & Olga Pek (CZE),
Lucy Burns (USA),
Fernando Orellana (SLV)
Balling Hall, NTK
CNR 2014: 3pm - 5:45pm: Golem & the Mechanical Man of
the Future Day (Vol. III)
Short Movie: 3pm-3:05pm:
Engineered Arts, Ltd (GBR): RoboThespian reflects on Golem
Lecture: 3:05pm-3:30pm:
Jozef Kelemen (SVK): A New Technology for an Old Dream -
Robots, Golems, and Vice Versa
Short Movie: 3:30pm-3:45pm: Jiri Barta
(CZE): Golem
Presentation: 3:45pm-4:30pm:
Jiri Barta (CZE) & Edgar Dutka (CZE): Golem
Break: 4:30pm-4:45pm
Presentation: 4:45pm-5:15pm:
Vít Bohal (CZE): Law and Utility: The Ethics of the
Golem
Panel: 5:15pm-5:45pm:
Jozef Kelemen (SVK),
Jiri Barta (CZE) & Edgar Dutka (CZE),
Vít Bohal (CZE)
Meet two of Czech animations Grand Old Men when Director Jiri Barta and Script-writer Edgar Dutka will give a talk about their Golem-project, plus give a short introduction to the classic Golem-movies "The Golem (1920)", "The King's Baker and the Baker's King (1952") and "Slecna-Golém (1972)".
Evening
Balling Hall,
NTK
CNR 2014: 7pm - 10pm: Golem &
the Mechanical Man of the Future Day (Vol.
IV)
Short Movie: 7pm-7:15am: Drew Mylrea
(USA): Lisa
Lecture: 7:15pm-7:45pm:
Louis Armand (AUS): Mind Fucks: Artificial Intelligence & Robot
Evolution
Break:
7:45pm-8pm
Short Movie: 8pm-8:15pm:
Helicon Arts Cooperative (USA): R.U.R.: Genesis
Presentation:
8:15pm-8:45pm:
Bernie Stern (USA): Alternate Barbarella and Artificial
Humans
Performance: 8:45pm-9pm: ::vtol::
(RUS): Reading my body work
Presentation: 9pm-9:30pm:
Olga Pek
(CZE) & Zuzana Husárova (SVK): Trans(who?)man
Panel: 9:30pm-10pm:
Louis Armand (AUS),
Bernie Stern (USA), ::vtol::
(RUS), Olga Pek
(CZE) & Zuzana Husárova (SVK)
NB!: Please note that this is a preliminary program and subject to change.
[image source: Anton Chisitiakov and Mikhail
Dmitriev]
[source: Vive Les Robots!]
Cafe Neu Romance 2014: Program:
Wednesday
26 November
Thursday
27 November
Friday
28 November
Saturday
29 November
Galerie
NTK
Balling
Hall NTK
IIM (Institute of Intermedia)
The Danish "robot" marking and event firm
Vive Les Robots! is the main organizer of Cafe Neu Romance.
The Gallery of the National Technical Library in Prague, Galerie NTK, is co-organizer of Cafe Neu Romance.