Cafe Neu Romance 2014: Program
The Opening of Cafe Neu Romance is on the 26 November at Galerie NTK at 6pm. Then the robot performance festival will runs until 29 November at 5pm.
WEDNESDAY 26 November 2014:
IIM (Institute of
Intermedia)
CNR 2014: 11am - 5pm: Workshop: Fernando Orellana
(SLV): Ready-Made Hack.
Galerie NTK
CNR 2014: 6pm-10pm: Opening: Cafe Neu Romance
2014
Exhibition: Andras
Nagy (HUN), Andy
Fairhurst (GBR),
BTTP Films (GBR), Daniel
Nash (GBR), Elliot
Cohen (USA), Engineered Arts, Ltd. (GBR),
Fernando Orellana (SLV), Fred
Barton (USA), Gary
Hirsch (USA),
Gruponove (BRA),
The Golem Mythologie (GER), Golem Stvanice (CZE),
Hiroshi Ishiguro Laboratory, ATR (JPN),
Jak
Gibberish (GBR), Jirí Barta
(CZE), Joe
Vetoe (USA),
Mariusz Dobies (POL), Matt
Ferguson (GBR), Old
Prague Legends (CZE),
Oliver Uberti (USA),
Orlando Arocena (USA), Pauline
Baillon (FRA),
Robotic Ewe (GBR), Scott
Park (CAN), Sigrid
Rødli (NOR), Simon
Raffy (FRA), Steph
Doyle (USA),
Terri Ogle (GBR), Theo
Costantini (FRA), Vladimir
Zimakov (USA), Yes
I Do (UKR), Zaier
Jihed (TUN)
Demonstrations: LEGO Group (DNK):
Marc-Andre Bazergui (CAN),
Matthias-Paul Scholz (GER),
Michael Brandl (AUT), LEGO
Education, Ceska Liga Robotiky (CZE), Zwax
(AUT)
Concerts: Opificio
sonico (ITA): Toa Mata Band & Stanley Povoda (CZE):
Robot Band
Meet:
Bernie Stern (USA),
Fernando Orellana (USA),
Lucy Burns (USA), Nigel
Ackland (GBR),
Sara Dittrich (USA),
Terri Ogle (GBR)
IIM (Institute of
Intermedia)
CNR 2014: 6:30pm - 8:30pm: Opening Robot Movies: Cafe Neu
Romance 2014
Short Movie:
Alex Rivera (USA): A Robot Walks Into a Bar
Movie: Alex
Rivera (USA): Sleep Dealer
Opening movie of Cafe Neu Romance 2014 is Sleep Dealer directed by Alex Rivera (USA).
THURSDAY 27 November 2014:
Galerie NTK
CNR 2014: 9am-8pm
Exhibition: Andras
Nagy (HUN), Andy
Fairhurst (GBR),
BTTP Films (GBR), Daniel
Nash (GBR), Elliot
Cohen (USA), Engineered Arts, Ltd. (GBR),
Fernando Orellana (SLV), Fred
Barton (USA), Gary
Hirsch (USA),
Gruponove (BRA),
The Golem Mythologie (GER), Golem Stvanice (CZE),
Hiroshi Ishiguro Laboratory, ATR (JPN),
Jak
Gibberish (GBR), Jirí Barta
(CZE), Joe
Vetoe (USA),
Mariusz Dobies (POL), Matt
Ferguson (GBR), Old
Prague Legends (CZE),
Oliver Uberti (USA),
Orlando Arocena (USA), Pauline
Baillon (FRA),
Robotic Ewe (GBR), Scott
Park (CAN), Sigrid
Rødli (NOR), Simon
Raffy (FRA), Steph
Doyle (USA),
Terri Ogle (GBR), Theo
Costantini (FRA), Vladimir
Zimakov (USA), Yes
I Do (UKR), Zaier
Jihed (TUN)
Demonstrations: LEGO Group (DNK): LEGO
Education, Ceska Liga Robotiky (CZE), Zwax
(AUT)
Meet:
Lucy Burns (USA), Nigel
Ackland (GBR),
Terri Ogle (GBR)
Morning
IIM (Institute of
Intermedia)
CNR 2014: 9:30am - 12am: LEGO MINDSTORMS
Day
Opening Speech: 9:30am-9:35am: Lars Kjellberg,
Deputy Ambassador of the Danish Embassy in the Czech Republic:
Opening Speech of the LEGO MINDSTORMS Day
Presentation: 9:35am-10am: Filippa Malmegaard
(SWE): LEGO MINDSTORMS & The Maker Movement
Presentation: 10am-10:25am:
Marc-Andre Bazergui (CAN): LEGO® MINDSTORMS®: How a movie poster
changed his life, one brick at a time.
Break: 10:25am-10:35am
Presentation: 10:35am-11am: Lee Magpili (USA):
The Making of a Robot Performance
Presentation: 11am-11:30am:
Matthias Paul Scholz (GER) and Aswin Bouwmeester (NDL): LEGO
MINDSTORMS and sound
Panel: 11:30am-12am: Filippa Malmegaard (SWE),
Marc-Andre Bazergui (CAN), Lee Magpili (USA),
Matthias Paul Scholz (GER), Aswin
Bouwmeester (NDL).
LEGO MINDSTORMS Community Manager Filippa Malmegaard will hold a presentation on LEGO MINDSTORMS and the Maker movement during the LEGO MINDSTORMS Day at IIM.
Afternoon
Galerie NTK
CNR 2014: 1pm - 4pm: Czech Technical University Robotics
Day
Presentation: 2:20pm-2:40pm:
Swarms of flying robots inspired by natural flocks (Martin Saska -
Faculty of Electrical Engineering)
Presentation: 2:40pm-3pm:
Cooperating robots for machining and cable-driven robots
(Prof. Michael Valasek - Faculty of Mechanical
Engineering)
Presentation: 3pm-3:20pm:
Dual-arm robotic manipulation with flexible objects as clothes
(Prof. Vaclav Hlavac - Czech Institute of Informatics, Robotics,
and Cybernetics)
Lab Tour: 3:20pm-4pm: Guided by Prof. Michael
Valasek.
At the Czech Technical University Robotics Day the audience can meet Prof. Michael Valasek from the Faculty of Mechanical Engineering and other leading Czech robotics researchers.
IIM (Institute of
Intermedia)
CNR 2014: 1pm - 4pm: Robot & Performance (Vol.
I)
Presentation: 1:05pm-1:30pm: Opificio
sonico (ITA): Toa Mata Band
Short Movie: 1:30pm-1:40pm: Beeple
(USA): Instrumental video nine
Presentation: 1:40pm-1:55pm: Per Holmquist (SWE):
Beat Blox
Short Movie: 1.55pm-2pm:
Beeple (USA): Flying Lotus - Kill Your Co-Workers
Break: 2pm-2:10pm
Presentation: 2:10pm-2:40pm: ::vtol::
(RUS): My robotics art works
Short Movie: 2:40pm-2:45pm: Beeple (USA):
Transparent Machines
Presentation: 2:45pm-3:15pm:
Sara Dittrich (USA): Linking Everyday Rhythms to Artworks Through
Robotics
Panel: 3:15pm-3:45pm:
Opificio
sonico (ITA), Per Holmquist (SWE), ::vtol::
(RUS),
Sara Dittrich (USA),
Evening
Galerie NTK
Demonstration: 6:30pm - 7pm: ::vtol::
(RUS): Reading my body work
IIM (Institute of
Intermedia)
Concert: 7:30pm - 8:15pm: Opificio
sonico (ITA): Toa Mata Band
The Italian Sound Producer and Electronic
Musician Opificio Sonico will perform with Toa Mata Band, the
World's first LEGO robotics band.
FRIDAY 28 November 2014:
Galerie NTK
CNR 2014: 9am-8pm
Exhibition: Andras
Nagy (HUN), Andy
Fairhurst (GBR),
BTTP Films (GBR), Daniel
Nash (GBR), Elliot
Cohen (USA), Engineered Arts, Ltd. (GBR),
Fernando Orellana (SLV), Fred
Barton (USA), Gary
Hirsch (USA),
Gruponove (BRA),
The Golem Mythologie (GER), Golem Stvanice (CZE),
Hiroshi Ishiguro Laboratory, ATR (JPN),
Jak
Gibberish (GBR), Jirí Barta
(CZE), Joe
Vetoe (USA),
Mariusz Dobies (POL), Matt
Ferguson (GBR), Old
Prague Legends (CZE),
Oliver Uberti (USA),
Orlando Arocena (USA), Pauline
Baillon (FRA),
Robotic Ewe (GBR), Scott
Park (CAN), Sigrid
Rødli (NOR), Simon
Raffy (FRA), Steph
Doyle (USA),
Terri Ogle (GBR), Theo
Costantini (FRA), Vladimir
Zimakov (USA), Yes
I Do (UKR), Zaier
Jihed (TUN)
Demonstrations: LEGO Group (DNK):
Marc-Andre Bazergui (CAN),
Matthias-Paul Scholz (GER),
Michael Brandl (AUT), LEGO
Education, Zwax
(AUT)
Meet:
Bernie Stern (USA),
Edgar Dutka (CZE),
Fernando Orellana (USA), Ivo Kristián Kubák (CZE),
Jiri Barta (CZE),
Jozef Kelemen (SVK),
Louis Armand (AUS),
Lucy Burns (USA), Nigel
Ackland (GBR), Olga Pek
CZE),
Rupert Young (GBR),
Sascha Schulze (GER),
Terri Ogle (GBR),
Vít Bohal (CZE), ::vtol::
(RUS),
Zuzana Husárová (SVK)
Morning
CNR 2014: 10am - 5pm: LEGO MINDSTORMS
Workshops
Workshop: 10am-12am:
Marc-André Bazergui (CAN): LEGO® MINDSTORMS®: Using muliple
EV3
Workshop: 1pm-5pm:
Matthias Paul Scholz (GER): LEGO® MINDSTORMS®: The Universe of LEGO
MINDSTORMS EV3 Robots
Participate in the LEGO MINDSTORMS workshops
hold by LEGO MINDSTORMS experts from Canada and Germany.
Balling Hall, NTK
CNR 2014: 9:30am - 11:30am: Robot movies
Short Movie: 9:30am-9:35am: Red
Echo Post (USA): Gumball Wars
Short Movie: 9:35am-9:45am: Red Echo Post
(USA): Desire
Short Movie: 9:45am-9:50am:
Gruponove (BRA): Brilux cleaning supplies adds
Break: 9:50am-10am
Short Movie: 10am-10:05am: Old
Prague Legends (CZE): Golem
Short Movie: 10:05am-10:15am:
Anton Chistiakov & Mikhail Dmitriev (RUS): Bibo
Short Movie: 10:15am-10:25am: James
Cunningham (NZL): Shelved
Short Movie: 10:25am-10:35am:
Alex Rivera (USA): A Robot Walks Into a Bar
Break: 10:35am-10:45am
Short Movie: 10:45am-11:15am: Eli Sasich (USA):
HENRi
Short Movie: 11:15am-11:20am: BTTP
Films (GBR): FIRA Robotics
Come to the presentation with new media and
robotics artist Fernando Orellana (SLV), who is based in New
York.
IIM (Institute of
Intermedia)
CNR 2014: 9am - 11am: Golem & the
Mechanical Man of the Future Day (Vol. I)
Presentation: 9:15am-9:40am:
Rupert Young (GBR): Perceptual Robots
Presentation: 9:40am-10am: Martin Cermák (CZE)
and Ludek Fedurca (CZE): Robot Artik
Break: 10pm-10:10am
Presentation: 10:10am-10:30am: Nigel
Ackland (GBR): BeBionic3 hand
Panel: 10:30am-11:00am:
Rupert Young (GBR), Martin Cermák (CZE) & Ludek Fedurca
(CZE), Nigel
Ackland (GBR)
Afternoon
Balling Hall, NTK
CNR 2014: 12am - 2:30pm: Golem & the Mechanical Man of
the Future Day (Vol. II)
Presentation: 12:10am-12:40am: Ivo Kristián Kubák
(CZE): GOLEM Stvanice
Trailer: 12:40am-12:50am: GOLEM Stvanice
(CZE)
Break: 12:50am-1pm
Presentation: 1pm-1:25pm:
Terri Ogle (GBR): The Golem Illustrations
Short Movie: 1:25pm-1:30pm: Old
Prague Legends (CZE): Golem
Presentation: 1:30pm-1:55pm:
Sascha Schulze (GER): The Golem Mythology
Panel: 2pm-2:30pm: Ivo Kristián Kubák (CZE),
Terri Ogle (GBR),
Sascha Schulze (GER)<
Theater Director Ivo Kristián Kubák will present his play GOLEM Stvanice, which is based on Gustav Meyrink's novel "Der Golem".
IIM (Institute of
Intermedia)
CNR 2014: 1:30pm - 4pm: Robot &
Performance (Vol. II)
Sound Poetry Performance: 1:30pm-2:15pm:
Zuzana Husárová (SVK) & Olga Pek (CZE):
Trans(who?)man
Short Movie: 2:15pm-2:20pm:
Tarik Abdel-Gawad & Ashley Rodholm (USA): FRANCESCA DA
RIMINI:
Ballet Meets Robotics
Presentation: 2:20pm-2:45pm:
Lucy Burns (USA): iRobot: Human-Robot Sociality in Asian American
Theater
Break: 2:45pm-3pm
Lecture: 3pm-3.30pm:
Fernando Orellana (SLV): Paradiso
Panel: 3:30pm-4:00pm:
Zuzana Husárová (SVK) & Olga Pek (CZE),
Lucy Burns (USA),
Fernando Orellana (SLV),
Come to the prestentation with Nigel Ackland
(GBR), the man with the most advanced robotics arm implantet.
Balling Hall, NTK
CNR 2014: 3pm - 5:45pm: Golem & the Mechanical Man of
the Future Day (Vol. III)
Short Movie:
3pm-3:05pm: Engineered Arts, Ltd (GBR): RoboThespian reflects on
Golem
Lecture: 3:05pm-3:30pm:
Jozef Kelemen (SVK): A New Technology for an Old Dream - Robots,
Golems, and Vice Versa
Short Movie: 3:30pm-3:45pm: Jiri Barta
(CZE): Golem
Presentation: 3:45pm-4:30pm:
Jiri Barta (CZE) & Edgar Dutka (CZE): Golem
Break: 4:30pm-4:45pm
Presentation: 4:45pm-5:15pm:
Vít Bohal (CZE): Law and Utility: The Ethics of the
Golem
Panel: 5:15pm-5:45pm:
Jozef Kelemen (SVK),
Jiri Barta (CZE) & Edgar Dutka (CZE),
Vít Bohal (CZE)
Meet AI-Professor Jozef Kelemen from Sloakia, when he is giving his lecture: A New Technology for an Old Dream - Robots, Golems, and Vice Versa
Evening
Balling Hall, NTK
CNR 2014: 7pm - 10pm: Golem & the Mechanical Man of
the Future Day (Vol. IV)
Short Movie: 7pm-7:15am: Drew Mylrea
(USA): Lisa
Lecture: 7:15pm-7:45pm:
Louis Armand (AUS): Mind Fucks: Artificial Intelligence & Robot
Evolution
Break: 7:45pm-8pm
Short Movie: 8pm-8:15pm:
Helicon Arts Cooperative (USA): R.U.R.: Genesis
Presentation: 8:15pm-8:45pm:
Bernie Stern (USA): Alternate Barbarella and Artificial
Humans
Performance: 8:45pm-9pm: ::vtol::
(RUS): Reading my body work
Presentation: 9pm-9:30pm: Olga Pek
(CZE) & Zuzana Husárova (SVK): Trans(who?)man
Panel: 9:30pm-10pm:
Louis Armand (AUS),
Bernie Stern (USA), ::vtol::
(RUS), Olga Pek
(CZE) & Zuzana Husárova (SVK)
Meet Bernie Stern (USA) who is the producer
of a new forthcoming Rossum's Universal Robots movie R.U.R.:
Genesis by Helicon Arts, when he is giving his presentation
Alternate Barbarella and Artificial Humans.
SATURDAY 29 November 2014:
Galerie NTK
CNR 2014: 9am-5pm
Exhibition: Andras
Nagy (HUN), Andy
Fairhurst (GBR),
BTTP Films (GBR), Daniel
Nash (GBR), Elliot
Cohen (USA), Engineered Arts, Ltd. (GBR),
Fernando Orellana (SLV), Fred
Barton (USA), Gary
Hirsch (USA),
Gruponove (BRA),
The Golem Mythologie (GER), Golem Stvanice (CZE),
Hiroshi Ishiguro Laboratory, ATR (JPN),
Jak
Gibberish (GBR), Jirí Barta
(CZE), Joe
Vetoe (USA),
Mariusz Dobies (POL), Matt
Ferguson (GBR),Old
Prague Legends (CZE),
Oliver Uberti (USA),
Orlando Arocena (USA), Pauline
Baillon (FRA),
Robotic Ewe (GBR), Scott
Park (CAN), Sigrid
Rødli (NOR), Simon
Raffy (FRA), Steph
Doyle (USA),
Terri Ogle (GBR), Theo
Costantini (FRA), Vladimir
Zimakov (USA), Yes
I Do (UKR), Zaier
Jihed (TUN)
Demonstrations: LEGO Group (DNK):
Marc-Andre Bazergui (CAN),
Matthias-Paul Scholz (GER),
Michael Brandl (AUT), LEGO
Education, Zwax
(AUT)
Competition:
Share Your Creation: A LEGO® MINDSTORMS® Competition
Competition:
Tour the Stairs: The Service Robotics Competition 2014
Competition: Tour the Stairs: The LEGO MINDSTORMS Tour
2014
Concert: Stanley Povoda (CZE):
Robot Band
Meet:
Fernando Orellana (SLV),
Lucy Burns (USA), Nigel
Ackland (GBR),
Rupert Young (GBR),
Terri Ogle (GBR), ::vtol::
(RUS)
NB!: Please note that this is a preliminary program and subject to change.
[image source: Anton Chisitiakov and Mikhail
Dmitriev]
[source: Vive Les Robots!]
Cafe Neu Romance 2014: Program:
Wednesday
26 November
Thursday
27 November
Friday
28 November
Saturday
29 November
Galerie
NTK
Balling
Hall NTK
IIM (Institute of Intermedia)
The Danish "robot" marking and event firm
Vive Les Robots! is the main organizer of Cafe Neu Romance.
The Gallery of the National Technical Library in Prague, Galerie NTK, is co-organizer of Cafe Neu Romance.